český spolek horologický

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání


  

 

 

grafika

AKTUÁLNĚ: Na zámku v Děčíně je výměna části střechy dokončena.
 Hodinárium znovu instalujeme. Otevíráme 18. 6. 2018

 Příští schůzka Českého spolku horologického je 22. 6. 2018 v 14:00

Český spolek horologický, Věžní muzejíčko Soběslav a Hodinárium v Děčíně vznikly z obdivu k hodinám. Tento obdiv s námi sdílí více lidí. Volné seskupení hodinářských fandů postupně přerostlo do občanského sdružení Virtuální muzeum hodin o.s., které se v roce 2015 přetvořilo na Český spolek horologický. To se stalo východiskem pro cestu, která má nyní tři směry. 

Prvním směrem je tvorba tohoto webu Českého spolku horologického. Původní představa byla o shromažďování zajímavých odkazů na jiné hodinářské stránky a tvorba vlastních statí o zajímavých hodinách. Nemůžeme bohužel obsáhnout celou šíři problematiky, proto zde najdete stránky zaměřené zejména na oblastí, které jsou dosud méně popularizované. Instalace orloje Skála Kotrba v Hodináriu DěčínŠvarcvaldky, elektrické hodiny, hodiny z bakelitu, ...  Nejde o muzeum hodin pouze z dávné historie, ale o muzeum různorodých historických i současných hodinových konstrukcí. Tento směr je nyní poněkud v pozadí. Nestačíme dostatečně rychle reagovat na změny uváděných odkazů nebo na změny internetových technologií, které zejména u prohlížeče Internet Explorer způsobují problémy v přístupu k informacím. Zkuste "kompatibilní zobrazení" nebo raději Google Chrome. V rámci tvorby tohoto webu byly vytvořeny i neobvyklé programy. Uvěďmě například římské digitálky či flash animaci židovských hodin které na obrazovce ukazují čas počítače na historickém hebrejském ciferníku. 

Druhý směr vede k Pražskému orloji a má podobu rozsáhlého autorského webu v několika jazycích. Zachycuje problematiku orloje i z netradičních úhlů pohledu a často přináší informace, které dosud nebyly nikde publikovány. Jde o informace získané vlastním výzkumem. Naší výhodou je široké spektrum profesí. K pochopení Pražského orloje nestačí jen pohled historika. Připravujeme knihu o nových pohledech na některé tradované omyly. Celý web je také založen na unikátních fotografiích pana Marušáka. 

Třetí směr nás zavedl nejprve na věž v Soběslavi, kde se členové spolku významně podíleli na nalezení a restaurování unikátního stroje věžních hodin s rámem možná z 15. století. Stroj se stal základem pro vznik ojedinělé hodinářské expozice Věžního muzejíčka. Podobných případů je ve světě jen několik a je dost škoda, že tento směr musel být opuštěn. Součástí expozice je i ukázka zvonařské technologie. 

Po komunálních volbách 2015 jsme expozici přemístili do půdních prostor Zámku Děčín. Nově budované Hodinárium přineslo příznivější přijetí i větší prostory. Předpokládáme, že expozice se bude budovat mnoho let a bude se postupně rozrůstat. Více na stránce o koncepci a v reportáži o stěhování.

Pokud se nám podařilo vzbudit váš zájem, můžete se vydat na některou z nabízených cest a získat podrobnější informace. Nebo ještě lépe, pomozte nám tyto cesty vytvářet. 

Mapa serveru.


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu