nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
počitadla
grafika3b
Valid XHTML 1.0 Transitional
grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání


  

 

 

grafika

vizualizace návrhu orlojeBude v Jihlavě další orloj?

Mohl by být v hodinové věži bývalého jezuitského areálu na Masarykově náměstí v Jihlavě instalován moderní orloj? "Už při zahájení rekonstrukce areálu v 90. letech minulého století bylo zřejmé, že portál věže s obloukem byl v minulosti stavebně na něco podobného připraven, například tam mohl být umístěn obraz," tvrdí Jaroslav Huňáček, architekt a radní města. S instalací orloje předběžně souhlasí i památkáři. "S ideou vzniku orloje není problém, bude záležet na konkrétním zpracování," řekla Dana Komárková z Národního památkového ústavu v Brně.

Součástí orloje by měly být kromě hodinového stroje stylizované postavy významných osobností spjatých s historií Jihlavy. "Mohou zde být například králové Přemysl Otakar II., Zikmund, Ferdinand III. nebo i postava horníka připomínající éru dolování stříbra. Nepomýšlím na sochy, ale uměleckou kovářskou práci," uvedl Huňáček.

Zdá se však, že elementálové nejsou této myšlence nakloněni. Alespoň anketa v roce 2011 vyzněla těsným výsledkem proti vybudování a pokud víme, stavba se nechystá.

 foto: Architekt Jaroslav Huňáček, ateliér Fortis


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu