Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání



  

 

 

 

 

 


grafika

Highslide JS Galerie

Hodinárim není jen expozice věžních strojů, ale i galerie různých děl souvisejících s hodinymi. Na rozdíl od technické části je více dočasná. Většina děl je od autorů zapůjčena na krátkou dobu. Jsou ovšem i vyjímky jako orloj od Petra Skály a Miroslava Kotrby (na snímku vlevo), hodiny Josefa Achrera, či kované hodiny od Zdeńka Legnera, které jsou zapůjčeny dlouhodobě. Neměl by chybět ani humor například  v podání pana Čejky a dalších autorů výstavy Nonsens.

Provozovatelé Hodinária se snaží získat alespoň krátkodobě například sochy z kovářství GIBBUS, či od dalších autorů.

Výstavy v roce 2015 proběhlo několik výstav:

Další akce se připravují.

O jednotlivých dílech a autorech

Funkční orloj sochařů Petra Skály a Miroslava Kotrby je nástěnný malovaný orloj s mechanikou zajišťující pohyb podobných ukazatelů jako jsou na Pražském orloji.Orloj vznikal pomalu a postupně ve volných chvílích od roku 2002. Koncepce pohybu soukolí rohatkami je převzata z orloje litomyšlského (Karel Adamec, Čáslav, 1907), jen rozměry kol jsou jiné a převody na měsíční rafiji jsou udělány přesnější. Orloj je poháněn malým elektromotorkem podle řídících hodin, každých dvanáct minut se přetočí rafije Slunce spolu s Měsícem a ekliptikou o jednu pětinu hodiny. V roce 2009 plochu orlojní desky omaloval ak. soch. Miroslav Kotrba. Zcela dokončen byl orloj v červenci roku 2015 pro účely expozice v Děčíně.

Autorem hodin s mnoha ciferníky je hodinář a řezbář Josef Achrer (*1927 - +1988). Hodiny byly zhotoveny v roce 1985 pro restauraci ČD v rámci rekonstrukce nádraží v pražských Holešovicích. V roce 2015 byly zakoupeny soukromým sběratelem a zapůjčeny na tuto výstavu. Hodiny jsou umístěny ve vyřezávané skříni s ciferníky po obou stranách skříně. Na jedné straně jsou ručičky normálního ciferníku, na druhé straně jsou ciferníky ve tvaru otáčejících se disků. Disky představují hodiny a minuty, dále datum s jemným rozlišením dopoledne a odpoledne a disk sekund. Pohyb zajišťují dva podružné strojky Elektročas PS1000. Při instalaci v Hodináriu byly do skříně zabudovány elektronické hlavní hodiny SH71, které umožňují samostatný chod i automatické nastavení po výpadku proudu..

Drobná kovaná plastika – hodiny od Zdeňka Legnera. Zdeněk Legner po vystudování uměleckoprůmyslové školy v Turnově absolvoval při brněnském muzeu restaurátorskou školu a stal se členem Českého svazu výtvarných umělců v Mánesu a státním restaurátorem. Pracoval na obnově divadla v Mladé Boleslavi, paláce Kinských, domě Viola, bráně Legiobanky, v zámku Častolovicích, hotelu Ambasador, jako restaurátor pracoval v Nice, v Mnichově... . realizoval mnoho kovářských prací v Čechách, ale také v Evropě, v USA, Japonsku ( brány a balkony Staten Island New York, brány a mříže Jupiter Florida, osvětlovací tělesa Disneyland Paříž, brány a mříže vily J. Walese san Marino, dělící mříže hotelu Sheraton v Casablance ... ).

Humor zastupuje několik autorů. Nouzové zastavené času vytvořil pan Čejka (www.sestka.com), Vážený čas čas pan Petr Král, úžasné fotokoláže autor s pseudonymem aTeo (www.ateo.cz) a další. 

Hodiny Achrer 85Zdeněk Legner hodinyNouzové zastavení časuvážené hodinypivní hodiny aTeo


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu