nadpis Hodinarium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
počitadla
grafika3b
Valid XHTML 1.0 Transitional
grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání


  

 

 

grafika

Vodní hodiny pana MUDr. Alexandra Jegorova

Pan doktor Jegorov má mnoho zajímavých zájmů a jedním z nich je i konstruování různých, řekli bychom "netradičně tradičních", hodin. Postavil dvoje sluneční hodiny, nyní pracuje na hodinách lihýřových.

Při cestě do Rakouska obdivoval vodní hodiny od sochaře  Elmsteinera (v Reichethalu a Pieberschlagu) a rozhodl se vyrobit si své. Požádali jsme ho o bližší informace.

Pan doktor Jegorov píše: ".... vše je založeno na přesném vyvážení  kývajícího se hranolu  který má na konci  mističku , do které přitéká shora  «čůrek»  vody , kývne se , voda se vylije  a  hranol se narovná a vše se opakuje . Hlavní problémem při mé výrobě  bylo právě vymyslet  vhodné uložení , takže od klasických kuličkových  ložisek přes různé  valivé konstrukce jsem  dospěl k ose z RADEKA, která má spodní břit a ten se kýve ve vybroušeném  loži opět z RADEKA.
(RADEKO -  ocel , ze které se dělají soustružnické nože )

Sochař Elmsteiner z Pieberschlagu  to má dělané továrně, já jsem vše pytlíkoval v domácí dílně. Kyv viklanu v mém případě je 9.6 x za minutu. Takže jsem z nerezu 3 mm vybrousil kolo  s 96 zuby, do kterých při každém kyvu zabere lopatička. Kolo se pak otočí za 10 minut.  Po jedné otočce zabere páčkou  za zoubek druhého kola, které má 72  zubů  - no a toto kolo ukazuje 12 hodin.

 Jedno symbolické okénko ukazuje  minuty, druhé hodiny. Čísla jsem vyřezal z bronzové planžety a každé číslo je přichyceno do kol dvěma dvoumilimetrovými mosaznými nýtky - to mi dalo  velkou práci, protože vrtat nerez  tenkým vrtáčkem a navíc jsem měl jediný, to dalo  hlídání . Samotná  konstrukce je z černé žuly - dioritu s vyztužením  a spojením nerezovými  trubkami.  Kyvadlový efekt dělá symbolická plachetnice  zavěšená na spodině viklanu, dolaďování  se děje na horní hraně viklanu posuvným závažím . Vše je z  mosazi a nerezu." 

Tolik tedy pan doktor o svých hodinách a k informacím přidal ještě další zajímavost:"... hodiny od sochaře Elmsteinera, které  byly v v Reichethalu,  koupil soukromník z Vídně za 38.000 EURO.  Město Reichenthal na to nedosáhlo." 

Jsme rádi, že jsme pana doktora Jegorova "objevili". Jsme rádi, že existují lidé, kteří  vytvářejí tak úžasné věci. 

Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu