nadpis Hodinarium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
počitadla
grafika3b
Valid XHTML 1.0 Transitional
grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání


  

 

 

grafika

¨

Barokní "špindlový" stroj věžních hodin

Do expozice Věžního muzejíčka v Soběslavi byl od soukromého sběratele zapůjčen stroj věžních hodin se zajímavým kyvadlem a vřetenovým krokem. Od sezóny 2013 bude dlouhodobou součástí expozice. 

Kovaný rám obsajuje nyní kyvadlový stroj s vřetenovým krokem v horní nástavbě a půlový bicí stroj se závěrkovým kolem. Škoda, že ozdobné horní voluty rámu se zachovaly jen u středních sloupků. Na krajních sloupcích jsou ulámané. Pohledově je zajímavá zejména nástavba s prodlouženým kyvadlem a korunovým kolem. Protažení kyvadlové tyče směrem vzhůru nad hřídel není obvyklé řešení. Můžeme se pouze domnívat, zda jde o estetický doplněk, nebo zda prodloužení sloužilo k snadnější manipulaci s kyvadlem (vysunutí ze záběru) při seřizování stroje. 

Na rámu stroje jsou viditelné známky přestavby. Několikeré rozebírání a sestavování dokládají několikeré značky. Je pravděpodobné, že horní nástavba je novější a stroj byl původně stavěn s lihýřem. To by posouvalo dobu vzniku před 18. století. Bohužel o původu a historii stroje nemáme žádné další informace. 


Highslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JS ---> Highslide JS

Společná natahovací klika pro jicí a bicí stroj nebyla nalezena. Čočka kyvadla byla rekonstruována. Fotografie stroje jsou kromě poslední pořízeny ještě v restaurátorském ateliéru před konzervováním. Poslední fotografie ukazuje instalaci v okenním výklenku klenotnice Věžního muzejíčka. Nálezový stav neuvádíme, protože stroj by předán v rozebraném stavu. 

Stroj je nakonzervován a vystaven v Hodináriu v Děčíně od roku 2015. Není vystaven v chodu, ačkoliv by ho byl schopen.


Text: P. Král   foto: P. Skála

Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu