nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
počitadla
grafika3b
Valid XHTML 1.0 Transitional
grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání


  

 

 

grafika

Variace na věžní hodiny 

V historických částech měst jsou oblíbené hospůdky, které uspořádáním svého interiéru  navozují starobylou, někdy až středověkou atmosféru. Atmosféru klidu. Atmosféru, ve které jako bychom vnímali ubíhající čas. Napomáhá tomu i materiál - dřevěný "starobylý" nábytek, ozdobně kovaná zábradlí a lustry.  A hodiny.

V pražské restauraci U Špirků (viz web restaurace ) je tento pocit ubíhajícího času ještě umocněn či zvýrazněn nezvyklou výzdobou. Dominantou interiéru jsou totiž velké netradiční hodiny. Také ony se tváří "starobyle". Vypadají jako skeletové věžní hodiny. I když ukazují čas, jsou vlastně spíše kinetickou plastikou. Ačkoliv, podle sdělení majitele, by prý po malých úpravách byly i schopny samostatného mechanického chodu. No, spíše pochybuji o pravdivosti této informace.

  

Elektricky poháněná kinetická plastika sice hodiny jen simuluje, ale ručičky správný čas v  klidovém stavu ukazují.  To by však bylo málo akční, tak každou minutu je proveden rituál posunu ručiček. Minutová ručička se nejprve několikrát posune dopředu a dozadu, aby se vrátila do původní polohy a pak již hrdě pokročila na následující minutu. 

Občas se také za skřípotu roztočí některá kola a převíjí se řetěz se závažími.  K tomu se majestátně houpe opět elektricky poháněné kyvadlo a otáčí se stylizované krokové kolo.  Vlastní řídící elektronika a motory jsou ukryty v kovových válcích patrných na pravém obrázku.  

Obecně se na tomto serveru vyjadřuji kritiky k přestavbám historických strojů pomocí elektroniky. Zde je situace jiná. Zde vzniklo zdařilé samostatné dílo  dobře sladěné s celým interiérem. 


Po čase jsem restauraci znovu navštívil a ukázalo se, že ve stejném styly byly výzdoba doplněna o lustry a další hodiny. Hodiny vlevo jsou obzvláště vypečené. Pohyblivé rameno nese zdroj světla. Stínem svislé tyčky hodiny ukazují čas podobně jako je tomu u hodin slunečních. Hodiny vpravo je další "mechanická" fantazie. Docela by se hodily do našeho Hodinária.  Škoda, že autora se nám stále nepodařilo vypátrat. 

mechanické slunecni U Spirků - nové hodinyTelefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu