nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
počitadla
grafika3b
Valid XHTML 1.0 Transitional
grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání


  

 

 

grafika

Kinetické artefakty

Dříve, tak někdy v renezanci, byly každé hodiny osobité umělecké dílo. Průmyslová revoluce umožnila masovou tovární výrobu a umění se trochu vytratilo. Nástupem asijských výrobců to platí dvojnásobně. Je třeba trochu zastavit čas.  Čas, který teče jako voda a doufat, že zlaté časy umění se vrátí.

Tak jako v kinetických dřevořezbách pana Jiřího Špinky. ( Více jich najdete na jeho stránce spinka.webz.cz a to včetně veršů Vlasty Špinkové. )

Jiří Špinka -  Zastavený čas Jiří Špinka - Čas teče jako voda Jiří Špinka -  Zlaté časy
 Zastavený čas    Čas teče jako voda    Zlaté časy   

Pohon hodin kinetického reliéfu zajišťuje jednoduchý celodřevěný hodinový stroj s omezením na jednu ručičku. U některých reliéfů  pak jsou i přidaná soukolí, zvířetníkové či jiné disky. V zájmu výtvarného efektu je pohyb zrychlený, protože autor neměl v úmyslu vytvářet klasické hodiny, ale pouze symboliku času.  

Hodinový stroj a zejména krokový mechanizmus inspiroval mnohé výtvarníky. Vznikly zajímavé umělecné předměty s klasickým i s kuriózním hodinovým strojem.  Znovu se tak objevují vodní hodiny či hodiny z netradičních materiálů  jako je papírsklo nebo cokoliv,  případně je vytvořen nový stylizovaný stylizovaný stroj.  Artefakty mohou být v interiéru či na veřejném prostranství jako třeba "metronom" na Letenské pláni. Důležité je, vznikají z potřeby tvořit.

Symbióza  technického a výtvarného  pohledu na hodiny je sice zde vychýlena na výtvarnou stranu. Tvoří tak alespoň potřebnou protiváhu opačnému přístupu, který zcela opomíjí designovou stránku. 

Nehodláme hledat dělící čáru mezi kinetickým artefaktem a designovými hodinami. Jsme rádi, že oba jsou. 

Některé "hodiny" jsme ukázali, jiné pro inspiraci na dalších odkazech.. 


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu