nadpis Věžní muzejíčko

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
počitadla
grafika3b
Valid XHTML 1.0 Transitional
grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání


  

 

 

grafika

POZVÁNKA PRO PETRA VOKA Z ROŽMBERKA  (a ne jen pro něj)

V souvislosti s letošním „Rožmberským rokem“, který v roce 2011 probíhá v celých jižních Čechách,  nás zajímalo, zda by exponáty Věžního muzejíčka v Soběslavi mohly vzbudit pozornost Petra Voka z Rožmberka

Petr Vok byl významným mecenášem a sběratelem. Své sbírky budoval systematicky a obsahovaly umělecká díla i vědecké přístroje. Už v době svého pobytu v Bechyni si v roce 1585 nechal zhotovit přístroj, který určoval směr větru. Rožmberský historik Václav Březan uvádí, že tuto práci Petr Vok svěřil Pavlovi, hodináři z Litomyšle a Matouši Ornysovi, malíři z Prahy. V Bechyni se Petr Vok zajímal také o věžní hodiny a nechal pro ně v roce 1584 u zvonaře Brikcího z Cinperku v Novém Městě pražském odlít dva cimbály (větší o váze 385 kg a menší o váze 127 kg). 

Z další poznámky Václava Březana se dozvídáme, že Petr Vok byl v péči o své sbírky velmi pečlivý. V roce 1601 dokonce „/…/ s Janem Richterem, hodinářem v městě Krumlově Českém, pan vladař úmluvu učiniti ráčil v příčině opatrování, vytírání a spravování Jeho Milosti páně všelijakých hodin“.

Zdá se tedy, že by Věžní muzejíčko mělo co nabídnout i Petru Vokovi, pokud by je navštíviti ráčil. I vy budete mít možnost přesvědčit se, co pro Vás Věžní muzejíčko v nadcházející  sezóně připravilo. Kromě již známé expozice, jejímž základem je restaurovaný stroj věžních hodin se základem z 15. století uvidíte ...... Ale to se přijďte podívat sami. Věžní muzejíčko bude otevřeno v červenci a v srpnu. 

Podrobnější článek PETR VOK Z ROŽMBERKA – MECENÁŠ A SBĚRATEL


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu