hodiny, pendlovky, cibule, omega, rolex, doxa, breitling, raymond weil, cartier, gucci, candino, certina, tissot, cK, swatch, accutron, bulova, seiko
OMEGA
Demontáž stroje Omega

Pendlovky. Noční orientace v čase našich babiček.

Začal jsem obcházet starožitníky, rekrutujicí se často z řad hodinářů, nebo lidí majících blízko k vymírajicí generaci uhrmachrů, ke kterým dávali opravovat nakoupené ocelové, niklové, mosazné a stříbrné netikající skvosty. Podobně se pokoušejíc vydolovat informace jak na starém soustruhu Lorch ukončit rohatku trnem, jak vykroužit sklíčko, Nástroje pro to jsou tak neuvěřitelně dokonalé a geniálně primitivní. Generace švícarských uhrmachrů, odříznutých sněhem v zapadlém horském údolí po většinu roku zdokonalovala tyto nástroje.

Prvý úlovek. Kienzle pendlovky Made in Czechoslovakia 34 za 900 korun českých od zastavárníka z Ruské, s čerstvým monoklem pod levým okem. Mosazný stroj s vyraženým číslem 54705 dvoupérový. Pravé péro rafiček při dotažení přeskočí, zřejmě vyskakující uchycení pružiny v bubnu. Nedotahovat. Jeden vzduchový tlumič + jedno kladívko + jedna ozvučná tyč. Ciferník dvouvrstvý - mosaz Mosazné kyvadlo o průměru 100 mm s dřevěnou štanglí. Dřevěný prosklený housing 265x640 mm. Doporučená demontáž a následná oprava pružiny skončila fiaskem. Odřené klouby při odjištění pružiny. Po sestavení kulhají, chyběla jim ta správná ryska na stěně a šlapou. Velké vítězství ducha nad hmotou. Konečně bijů. Terka ráno lakonicky glosuje. První, druhá po půlnoci v pohodě až ve tři mě probudily padající lešenářské trubky. Bicí mechanizmus chce ještě trochu doladit. Kladívko musí uhodit do bronzové tyče v horní úvrati a odskočit. Zavadíte pohledem o pendlovky, rozleje se teplo v krajině srdeční, jako při pohledu matky na vypiplané děcko. Všechna ozubená i neozubená kolečka se nedávno rozutekla pod kuchyňským stolem a nový rubikův hlavolam byl na světě. Asi po dvou měsících jsem dostal od Saši mnohem starší (1988) černé bohatě vyřezávané pendlovky se dvěma závažíma z konce devatenáctého století. Kabát měly z lipového dřeva s ornamenty růží. Stroj Gustav Becker Raunau 79636 Medaille. Demontage z housingu pohybem nahoru. Pendl není nutno vyháknout, pouze vysunout ze štěrbiny v dřevěné ploché tyči, osazené mosazným rámečkem, dole pod strojkem. Rámeček vymezuje vůli plavání pendlu. Pravé závaží je bicí. Bicí bronzová spirála přichycená pod strojem. Každé závažové pendlovky je nutno před transportem zcela vytočit, pletený vlasec, po uvolnění západky bubnu, nebo nechat dojít a dobít. Pověsit housing vůči zdi kolmo aby nedošlo k natočení struny mimo buben. Čelní osu nastavit podle sluchu. Nesmí kulhat.

Kapesní hodinky z Turnova s ocelovým dvoupláštěm o průměru 48mm. Ciferník s arabskými číslicemi. Omega watch Co. Swiss, 15 jewels 6997699 na strojku, 7823571 na prvním plášti, čtvrtá číslice tři přeražena z dvojky. Závada vznikla po nadzvednutí vteřinovky, která drhla. Nepokoj se teď zastaví po deseti vteřinách. Při zacvaknutí korunky se neodpojí rafičky. Při vytažení korunky je zpřevodovaná i vteřinová rafička. Šroubovákem natažené pero se zacvaknutím korunky uvolní. Příčina: Mosazné kolečko vteřinovky prokluzuje v nasazení na ocelovou rohatku. Postačí přepertlovat.

Šroub ozubeného kola převodu korunky na péro je levotočivý.

Výbava hodinářské dílny z pozůstalosti včetně soustruhu, navýječky, pertlovačky a frézy ozubených koleček. Kousek od hodinářské speciálky v Ondříčkově ulici č.9.

Know how frézování osičky z rohatky, vřetenových a kopynatých svidříků.

Josef Sladkovský; Bible hodinářů

A ještě jedny špinlovky

e-mail

domovská stránka