nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
počitadla
grafika3b
Valid XHTML 1.0 Transitional
grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání


  

 

 

grafika

"Hodinky" v mobilu

Trochu s povzdechem na první stránce tvrdíme, že dnes se čas měří více mobilem než hodinkami. Zdá se nám, že je to trochu škoda. Ovšem doba je dnes mobilní.  Mobilů  je u nás snad víc než lidí. Proto i muzeum hodin musí mobilúm věnovat náležitou pozornost. 

Asi každý mobil nějakým způsobem čas  zobrazit umí.  Nejčastěji v digitální formě ve 24 hodinovém formátu. Analogové zobrazení hodin se na dá mnohdy nastavit jako "šetřič obrazovky" i na starších typech. Alespoň můj postarší Siemens A55 to dokáže. Nové mobilní telefony s podporou programmování v MIDP 2.0 vytvážejí  prostor pro velmi zajímavá řešení hodin. Schrňme to ( naplatí pro všechny telefony):

Nás zajímá hlavně poslední bod.  

Jako první příklad uvedeme program ze stránky  Hvězdárny a planetária Plzeň. Jde o  astronomický program na zobrazení místního hvězdného času na mobilním telefonu program Hv_cas verze 1.0 -.  Highslide JS

Program byl vyvinut na základě požadavků nastavení dalekohledu Meade. Zobrazuje všechny údaje, které jsou nutné při ustavování tohoto dalekohledu. Zobrazuje místní čas, světový čas (je možné nastavit časové pásmo), hvězdný čas, datum v českém a anglickém formátu. Další možností je zobrazení textového souboru s libovolnými informacemi. To autor využívá na zobrazení zeměpisných souřadnic nejčastěji používaných míst.

Tento program je volně šiřitelný. Autor uvítá další rozšiřování programu.  Zde si ho můžete stáhnou  (28 kB).

Druhý příklad je momentální zlatý hřeb této stránky. Jedná se o  program WTime ze stránek www.bydawe.wz.cz. Jde o Java aplikaci sloužící jako kompas, zobrazení světových časů a dalších informací.  Dejme raději slovo autorovi:

Program WTime (J2ME):

         

Z popisu i obrázků je zřejmé, že toho umí dost a dost. 

Vyzkoušejte program WTime

Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu