nadpis Hodinarium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b
Valid XHTML 1.0 Transitional
grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání


  

 

 

grafika

Torzo hodinového stroje z roku 1694 a stroj z roku 1728

Torzo starého hodinového stroje v nálezovém stavu dokládá, jak vypadá stroj před restaurováním. Není to však nějaký anonymní vrak. Je to stroj, který má svůj původ a svou historii. Původně byl umístěn na věži zámku v Pátku nad Ohří. Stroj je nejspíše z roku 1694 a po 34 letech provozu byl nahrazen strojem modernějším se soukolím čtvrťového bití. Onen novější stroj je zachycen rovněž v nálezovém stavu na předposlední  fotografii a na poslední po restaurování Ateliérem Skálových. Je signován Wenceslaŭs Neümann (in?) Pra 1728. Nyní již několik let opět funguje. Starší stroj byl po mnoho století  uschován na půdě zámku. Když v sedmdesátých letech dvacátého století byla opravována střešní krytina zámku byl z půdy vyhozen na břeh řeky Ohře. Roku 2005 byl opět nalezen a je vystaven v expozici o historii Pátku nad Ohří v tamním zámku. V roce 2015 je zapůjčován do Hodinária v Děčíně na dobu mimo havních prázdnin.

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS   Highslide JS

Ze stroje se zachovaly je některé součástky. Shození z půdy mu jistě nepřidalo. Bicí stroj se závěrkovým kolem obsahuje všechna kola, chybí ovšem většina pák. Z jicího stroje se zachovalo jen jedno kolo s lanovým bubnem. Nad ním můžeme tušit kolo s kolmým ozubením a vodorovné krokové korunové kolo s paletovou hřídelí krátkého kyvadla. Podobné řešení vidíme na střední části novějšího hodinového stroje. 

Stroj je zatím ponechán v nálezovém stavu. Je možné uvažovat o odrezení a o srovnání částí poškozených pádem. S jistou fantazií si lze představit i doplnění chybějících částí. O tom se však neuvažuje. V tomto stavu stroj nevypadá nijak odpudivě, ale spíše smutně. Jak mohl někdo svědka minulých časů shodit s půdy ??


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu